آسمان آبی

آسمان آبی

سلام
بر توئی که پا به خلوت ما گذاشته ای ؛
خوش آمدی !
اینجا آسمانِ آبی است .
اینجا آسمان همیشه آبی است ،
نه گرد و غباری و نه دود و خاکستری و نه حتی تکهِ ابریُّ و ...
اینجا آسمانش همیشه آبی است ؛
آبیِ آبیِ آبی ،
برای توئی که دوست داری آسمان را همیشه آبی ببینی .
بیا و نظاره کن آنچه را که تو دوست می داری.
بیا و ببین به شرط آنکه اگر خوشت آمد به دوستانت هم خبر دهی که بیایند و ببینند ؛
در ضمن آیا هیچ می دانستی که برای ما مهم است ؟؟؟!!!
اگر برای خودت هم مهم است نظرت را راجع به آنچه که دیده ای برایمان بنویس .
باز هم بیا و یک سری به ما بزن از دیدن دوباره ات خوشحال می شویم بیا قدمت بروی چشم .
یاعلی

طبقه بندی موضوعی

آخرین مطالب

  • ۲۷ ارديبهشت ۹۷ ، ۰۲:۰۶ .
  • ۰۶ ارديبهشت ۹۶ ، ۰۰:۴۶ سلام

شبیه ترین دختر به مادر شیعه

جمعه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۱، ۰۹:۱۸ ب.ظ

لقب «معصومه» را امام رضا(علیه السلام)  به خواهر خود عطا فرمود: آن حضرت در روایتى فرمود:

«مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنى.» (ناسخ التواریخ، ج 3، ص 68، به نقل از کریمه اهل بیت، ص 32)

«هرکس معصومه را در قم زیارت کند،مانند کسى است که مرا زیارت کرده است

این لقب، که از سوى امام معصوم به این بانوى بزرگوار داده شده، گویاى جایگاه والاى ایشان است.

عالمه‌ی عارفه

مقام علم و عرفان او در مرحله ای است که در فرازی از زیارتنامه غیر معروف او چنین می خوانیم:

«السلام علیک یا فاطمه بنت موسی بن جعفر و حجته و امینه»: (سلام بر تو ای فاطمه دختر موسی بن جعفر و حجت و امین از جانب موسی بن جعفر).

و باز می خوانیم:

«السلام علیک ایتها الطاهرة الحمیدة البرة الرشیدة التقیة الرضیة المرضیة» : (سلام بر تو ای بانو پسندیده نیک سرشت، ای بانوی رشد یافته، پاک طینت، پاک روش، شایسته و پسندیده).

بدین لحاظ و مقامات عالی معنوی آن بانوست که حضرت امام رضا (علیه السلام) در فرازی از زیارتنامه معروفش به ما آموخته که در کنار مرقدش خطاب به او بگوییم:

«یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة فان لک عندالله شانا من الشان». (ای فاطمه! در بهشت از من شفاعت کن چرا که تو در پیشگاه خداوند دارای مقامی بس ارجمند و والا هستی).

امام صادق (علیه السلام) سالها قبل از ولادت حضرت معصومه (علیها السلام) در توصیف قم سخن گفته و آن مکان را حرم خاندان رسالت خوانده بود. آنگاه فرمود: به زودی بانویی از فرزندانم به سوی آن کوچ کند که نامش فاطمه دختر موسی بن جعفر است و با شفاعت او همه شیعیانم وارد بهشت می شوند.

 

پدرش به فدایش

براستی که حضرت معصومه (علیها السلام) همچون جده اش حضرت زهرا (سلام الله علیها) در معیارهای ارزشی اسلام یکه تاز عرصه ها و در علم و کمالات و قداست گوی سبقت را از دیگران ربوده بود. وی تافته ای ملکوتی و جدا بافته و ساختار وجودی او از دیگران ممتاز بود. همان گونه که پیامبر (صلی الله علیه و اله) در شان حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود :«فداها ابوها» : (پدرش به فدایش باد)، حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) نیز در شان حضرت معصومه (علیها السلام) فرمود: «فداها ابوها».

 

نجات دهنده شیعه از دوزخ

حضرت معصومه علیها السلام همنام حضرت فاطمه زهرا علیها السلام است در این نام رازها نهفته است. یکی از رازها این بود که در علم و عمل از رقبای خود پیشی گرفته و دیگر این که از ورود شیعیان به آتش دوزخ جلوگیری می نماید.

حضرت فاطمه
مزاری همچون مادر

همچنین از نظر کمالات علمی و عملی بی نظیر است دیگر این که گرچه مرقد مطهرش آشکار است و همانند مرقد مطهر حضرت زهرا سلام الله علیها مخفی نیست ولی مطابق مکاشفه ای که برای بعضی از اولیای خدا روى داده امام باقر یا  امام صادق علیهما السلام فرمودند:

«کسی که مرقد حضرت معصومه علیها السلام را زیارت کند به همان مقصودی نایل خواهد شد که از زیارت قبر حضرت زهرا سلام الله علیها نایل می شود».

سینه چاک ولایت

از دیگر مشابهت های حضرت معصومه علیها السلام به حضرت زهرا علیها السلام فداکاری ایشان در راه اثبات ولایت بود زیرا حضرت معصومه علیها السلام نیز آن چنان تلاش کرد که جان خود را فدا نمود و به شهادت رسید.  همان گونه که حضرت زهرا سلام الله علیها با استدلالهای متین و استوار، حقانیت ولایت حضرت علی علیه السلام را تبیین می کرد، حضرت معصومه علیها السلام نیز چنین بود.

روایاتی که از آن حضرت نقل شده غالباً درباره امامت و ولایت علی علیه السلام است که با اثبات ولایت او ولایت امـامـان معصوم نیز ثابت می شود.

برای نمونه حضرت معصومه علیها السلام با چند واسطه از حضرت زهرا علیها السلام نقل می کنند که فرمود:

پیامبر صلی الله علیه وآله در شب معراج به بهشت رفت و بر روی پرده ای در قصر بهشت دید که چنین نوشته شده: «لااله الا الله محمدا رسوله علی ولی القوم» : (معبودی جز خدای یکتا و بی همتا نیست محمد رسول خدا و علی ولی و رهبر مردم است) و بر روی پرده درگاه قصر دیگری نوشته شده است: «شیعة علی هم الفائزون» (شیعیان علی رستگارند).

نیز با چند واسطه از رسول خدا صلی الله علیه وآله نقل می کند که فرمود: ‌«الا من مات علی حب آل محمد مات شهیدا»: آگاه باشید! کسی که با حب آل محمد از دنیا برود شهید از دنیا رفته است .

 

بنیانگذار مرکز معرفتى دنیاى اسلام

بدون تردید نقش حضرت معصومه‏ (سلام اللَّه علیها) در قم شدن قم، و عظمت‏ یافتن این شهر مذهبىِ تاریخى، یک نقش ما لا کلام فیه است. این بانوى بزرگوار، این دختر جوانِ تربیت‏ شده‏ى دامان اهل‏ بیت پیغمبر (صلی الله علیه واله)، با حرکت خود در جمع یاران و اصحاب و دوستان ائمه (علیهم ‏السّلام) و عبور از شهرهاى مختلف و پاشیدن بذر معرفت و ولایت در طول مسیر، در میان مردم و بعد رسیدن به این منطقه و فرود آمدن در قم، موجب شده است که این شهر به عنوان پایگاه اصلى معارف اهل‏بیت (علیهم ‏السّلام) در آن دوره‏ى ظلمانى و تاریکِ حکومت جباران بدرخشد و پایگاهى بشود که انوار علم و انوار معارف اهل‏ بیت (علیهم السلام) را به سراسر دنیاى اسلام از شرق و غرب منتقل کند.

امروز هم مرکز معرفتى دنیاى اسلام، شهر قم است. امروز هم مثل همان دوران، قم قلب فعال و متحرکى است که میتواند و میباید خون معرفت و بصیرت و بیدارى و آگاهى را در سرتاسر پیکر امت اسلامى پمپاژ کند. در آن روز، اولین کتابهاى فقه و معارف شیعه و پیروان اهل‏ بیت (علیهم‏ السّلام) از قم صادر شد. کتابهاى اساسى مورد اعتماد و اتکاى فقیهان و عالمان و محدثان در شهر قم به وسیله‏ى حوزه‏ى قم به وجود آمد. کتاب «نوادر الحکمه» ى محمد بن احمد بن یحیى، کتاب «بصائر الدرجات» صفار، کتاب «الشرایع» على بن بابویه قمى، کتاب «محاسن» برقى، کتب احمد بن محمد بن عیسى و ده‏ها و صدها کتاب دیگر در این پایگاه معرفتى به وجود آمد و تولید شد.

شخصیتهائى در اینجا پرورش یافتند که وقتى به اقطار عالم اسلامى سفر میکردند، محفل آنها محفل فیض بود. شیخ صدوق (رضوان اللَّه علیه) که جزو نسل سومى‏ها و چهارمى‏هاى این حرکت عظیم است، وقتى به بغداد رفت- که بغداد مرکز شیعه و مرکز حدیث بود- در پاى منبر او علما و فضلا و بزرگانى جمع شدند و از او استفاده کردند. لذا ملاحظه میکنید که شیخ صدوق، شیخ و استاد مفید (رضوان اللَّه علیهما) است. بنابراین قم شد مرکز علم و تفقه.


۹۱/۱۲/۱۱ موافقین ۱ مخالفین ۰

نظرات  (۹)

سلام
وبلاگ بسیار عالی دارید
با مطلب حضرت فاطمه در کلام مقام معظم رهبری بروز هستیم
لطفا به ما سر بزنید و نظرات خود را بیان فرمایید
یا علی
۱۳ دی ۹۲ ، ۲۰:۲۰ مسجد شهدا روستای درگاه
سلام
خسته نباشید
حلول ماه ربیع الاول رو به شما تبریک میگم
وبلاگ قشنگی دارید
لطفا به سایت روستای ما سر بزنید و لینکش کنید
http://masjedeshohada.ir
لطفا از نظرات ما رو غافل نکنید
با تشکر
very god
مناظره ای به فاصله یک چایی اما به اهمیت کل تاریخ

منتظر حضور و دیدگاه خوبتان هستیم...
۰۸ تیر ۹۲ ، ۱۴:۴۲ یا زهرا مددی...
سلام
آپ نمی کنید؟

آیت الله بهجت (ره): افسوس که همه برای برآورده شدن حاجت شخصی خود به مسجد جمکران می روند، و نمی دانند که خود آن حضرت چه التماس دعایی از آنها دارد که برای تعجیل فَرَج او دعا کنند!
التماس دعای فرج
یا مهــدی
۲۵ خرداد ۹۲ ، ۲۰:۵۷ خادم الزهرا
بسم رب الزهرا(س)
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما...
وبتون خیلی جالبه...
با ورود امام زمان(عج)ممنوع به روز هستم...
منتظرتونم...
فمن الله التوفیق...
علی علی
خدا پر داد تا پرواز باشد
گلویی داد تا آواز باشد
خدا می خواست باغ آسمانها
به روی ما همیشه باز باشد
ممنون می شوم با ما هم تبادل لینک کنید
امروزه برخی چنین می پندارند

که وهابیت تنها با شیعه مخالف است...

منتظر دیدگاه خوبتان هستیم.
سلام
موفق باشید

زیباترین هدیه که میشه به خدا داد چیه؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی